Autyzm – choroba całego ciała. Wywiad z doktorem Robertem Gąsiorem.

Autyzm – gdy rodzice po raz pierwszy słyszą taką diagnozę, traktują ją jak wyrok. To takie słowo które zmienia wszystko w ich życiu. Autyzm jest w pewnym sensie wyrokiem. Mimo upływu czasu, ciągłego rozwoju medycyny, wciąż niewiele wiemy o jego przyczynach. Więcej podejrzewamy, niż wiemy na pewno.

Autyzm przede wszystkim, w powszechnym przekonaniu wyobrażamy sobie jako chorobę umysłu, wkładamy do szufladki z etykietą „neurologia” lub „uwarunkowania genetyczne”. Fakt czy mit?

Autyzm to choroba całego ciała. Oczywiście, my widzimy ją jako defekt stanu psychicznego. Musimy jednak pamiętać, że jest wiele zaburzeń wewnętrznych i tym my, lekarze, powinniśmy się zająć. Z tego wynika, że pacjent powinien być prowadzony interdyscyplinarnie, a nie tylko przez neurologa. To duży błąd, jeśli dzieckiem z autyzmem zajmuje się tylko neurolog. Takiego pacjenta powinien prowadzić przede wszystkim lekarz pediatra lub lekarz rodzinny, który współpracuje z szeregiem specjalistów np. neurologiem, psychiatrą, psychologiem, terapeutą, dietetykiem, alergologiem.

Czy można wyleczyć autyzm?

Prawdziwego autyzmu nie można wyleczyć. Natomiast są symptomy podobne, które są rozpoznawane jako autyzm, a nie są autyzmem. Wynika to z wielu zaburzeń wewnętrznych. Lecząc te zaburzenia możemy przywrócić stan prawidłowy (jeżeli nie jest to prawdziwy autyzm) lub w wielu procentach zmniejszyć objawy autyzmu występujące u dziecka.

Bilans biologiczny zazwyczaj kojarzy się nam z medycyną estetyczną i z zaawansowaną profilaktyką zdrowotną, a nie badaniami dla naszych dzieci. Na czym polegają takie badania?

Medycyna estetyczna zajmuje się poprawą struktury skóry i jej niedoskonałości. Natomiast bilans biologiczny powinien nam się kojarzyć z zaawansowaną profilaktyką zdrowotną. Badanie to polega, w pierwszej kolejności, na bardzo szczegółowym wywiadzie. Następnie, na podstawie tego wywiadu, wykonujemy szereg odpowiednio dobranych badań. Wyniki tych badań pozwalają ocenić stan organizmu i dobrać najlepszą terapię dla każdego pacjenta. Pobieramy próbki krwi, moczu, śliny i kału i wysyłamy je do laboratorium. W naszym przypadku jest to laboratorium Roman Pais w Belgii. Jest to jedno z najlepszych laboratoriów, które zajmuje się takimi badaniami. Jesteśmy dodatkowo wspierani przez franacuskie stowarzyszenie MEDIPREVENT, dzięki któremu mamy cały czas aktualne, nowe doniesienia, jeśli chodzi o te badania. Całość nadzoruje dr Marc Peignier ze Szwajcarii.

Czy to są badania genetyczne?

Nie. Genetyka to coś, czego nie możemy zmienić. Geny odpowiadają za nasze zdrowie w około 20 %. Badania, które wykonujemy są to badania, na które mamy jakiś wpływ – mniejszy lub większy – możemy zmienić ich wyniki. Trzeba pamiętać, że genetyka może się ujawnić, jeżeli stan organizmu się pogorszy, jeżeli nie działa układ immunologiczny, jeżeli mamy dużo czynników, które wpływają na pogorszenie stanu zdrowia. Czyli badania genetyczne w jakiś sposób uzupełniają wyniki bilansu biologicznego, który sam w sobie, daje nam o wiele więcej. Bilans biologiczny daje nam bardzo obiektywny, dokładny obraz stanu organizmu.

W jaki sposób dobiera się odpowiedni zakres badań, czy jest on ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta?

Tak, zakres badań dobiera się indywidualnie, w zależności od wywiadu. Pacjenci często chcą wiedzieć więcej, dlatego wykupują więcej badań. Natomiast lekarz podczas wizyty ustala ten minimalny zakres, który potrzebny jest do oceny stanu zdrowia. Oczywiście, najlepiej wykonać jest większy zakres badań, gdyż wtedy ta „układanka” naszego stanu zdrowia daje nam pełniejszy obraz. Im więcej wiemy, tym bardziej możemy pomóc.

A czy taki biologiczny profil organizmu jest metodą prewencyjną? Czy powinno się go wykonywać profilaktycznie u dzieci, aby ocenić czy układ immunologiczny jest sprawny?

Tak uważam. Bilanse są jedną z najlepszych metod prewencyjnych dla każdego człowieka i nie dotyczy to tylko układu immunologicznego, ale niedoborów, układu pokarmowego, hormonów, minerałów, białek, witamin. Bilans jest inwestycją w przyszłość, w zdrowie, w to, żebyśmy umierali ze starości a nie z powodu choroby.

W Internecie możemy znaleźć informacje, że badania tego typu wykonywane są w Belgii, czy bilans biologiczny można wykonać w Polsce?

Na stronie alameda.com.pl można znaleźć adresy placówek, w których wykonywane są bilanse biologiczne. Moim zdaniem powinni je wykonywać tylko ci lekarze, którzy zostali odpowiednio przeszkoleni. Ja szkoliłem się u dr Marca Peignier w Szwajcarii i we Francji i nadal ściśle z nim współpracuję.

To nowoczesne badanie, za które zapłacimy z własnej kieszeni. Skąd mamy mieć pewność, że zostanie wykonane prawidłowo?

Badania są wykonywane w laboratorium, które ma wszystkie niezbędne certyfikaty. Jest niewielu lekarzy, którzy pracują z bilansami biologicznymi, dlatego, że niej są one „opłacalne” dla lekarza, jeśli chodzi o stronę biznesową. Natomiast na pewno jest to nieoceniony zarobek, jeśli chodzi o stronę merytoryczną. Na chwilę obecną, lekarz spędza około 5 godzin, żeby ocenić stan zdrowia danego pacjenta. Więcej zarobi przyjmując w tym samym czasie pacjentów na zwykłej wizycie co 15 minut.

Współczesna medycyna nie jest w stanie wszystkiego wyleczyć. Wiele przyczyn chorób pozostaje nieznanych. Można jednak każdy organizm zoptymalizować tak, żeby funkcjonował jak najlepiej potrafi, w danych warunkach. Poprawiając ten stan ogólny możemy też czasami zmniejszyć objawy danej choroby. Na przykład zminimalizować postać autyzmu.

Autyzm – gdy rodzice po raz pierwszy słyszą taką diagnozę, traktują ją jak wyrok. To takie słowo które zmienia wszystko w ich życiu. Autyzm jest w pewnym sensie wyrokiem. Mimo upływu czasu, ciągłego rozwoju medycyny, wciąż niewiele wiemy o jego przyczynach. Więcej podejrzewamy, niż wiemy na pewno. Autyzm przede wszystkim, w powszechnym przekonaniu wyobrażamy sobie jako chorobę umysłu, wkładamy do szufladki z etykietą „neurologia” lub „uwarunkowania genetyczne”. Fakt czy mit?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas

Umów wizytę w siedzibie Centrum Estetyki Medycznej, zarezerwuj wizytę online lub umów się na wykonanie badań laboratoryjnych.

For English: