Ocena stanu biologicznego organizmu szansą na zdrowie i świeży wygląd.

Od kilku lat wykonywane są szczegółowe bilanse biologiczne, dzięki którym można w wyjątkowo precyzyjny sposób określić stan zdrowia danej osoby. Jest to niezwykle trudna analiza, która wymaga od lekarza dużego zaangażowania. Każdemu pacjentowi lekarz poświęca łącznie od 3 do 5 godzin (wywiad lekarski – 1,5 godziny, wizyta kontrolna – 1 godzina, praca własna lekarza, analiza danych – 2–3 godziny). Żaden lekarz w ciągu 15-minutowej wizyty nie jest w stanie zająć się całym organizmem.

Bilanse biologiczne są wykonywane na podstawie badań krwi, moczu, kału czy śliny. Otrzymane wyniki wykorzystuje się w celu oceny ryzyka wystąpienia dysfunkcji poszczególnych układów:

 • zaburzeń równowagi układu immunologicznego,
 • subklinicznych stanów zapalnych,
 • niedoborów i nadmiarów poszczególnych mikroelementów, hormonów i witamin,
 • zaburzeń na poziomie obrony antyoksydacyjnej,
 • jakości flory jelitowej, itd.

Na podstawie wyników można określić aktualny stan zdrowia pacjenta oraz przewidzieć wystąpienie różnych chorób. Najczęściej zdrowiem zajmujemy się już po wystąpieniu zawału, udaru, cukrzycy, nowotworu, co wiąże się z długotrwałym wyłączeniem z normalnego życia, przyjmowaniem wielu leków a często przedwczesną śmiercią.

DLA KOGO SĄ PRZEZNACZONE BILANSE BIOLOGICZNE?

Ocena stanu biologicznego organizmu jest propozycją dla każdego człowieka, w szczególności w poniższych wskazaniach:

 • złe samopoczucie pomimo prawidłowych wyników badań standardowych,
 • rodzinne obciążenie chorobami, takimi jak: nowotwory, zawały, udary, cukrzyca, choroby neurologiczne i inne,
 • chęć zmniejszenia możliwości wystąpienia chorób u dotychczas zdrowych dorosłych i dzieci,
 • uczucie przewlekłego zmęczenia,
 • przebyte lub przebywane właśnie choroby: zawał, udar, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia neurologiczne i inne,
 • trudności w zajściu w ciążę lub wzmocnienie organizmu przed prokreacją (dla matki ojca),
 • przyjmowanie hormonów lub leków o szerokim spektrum działań niepożądanych,
 • zaburzenia snu,
 • uprawianie sportu – w celu poprawy wydolności organizmu,
 • nawracające i częste infekcje,
 • przewlekły stres lub zaburzenia nastroju,
 • wszelkie problemy skórne,
 • zaburzenia wagi ciała,
 • przed ważnymi wyzwaniami życiowymi,
 • w poszukiwaniu przyczyn różnych dolegliwości, których nie udało się do tej pory zdiagnozować.

CZYM RÓŻNIĄ SIĘ BILANSE BIOLOGICZNE OD STANDARDOWYCH BADAŃ ZLECANYCH W GABINECIE?

Badania zlecane podczas standardowej wizyty służą zazwyczaj zidentyfikowaniu choroby czy też stanu przedchorobowego np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, niedokrwienie, nowotwór. Są bardzo ważnym elementem diagnostyki, dlatego powinny być wykonywane co kilka lat. Zazwyczaj nieprawidłowe wyniki zmuszają lekarza do włączenia leczenia farmakologicznego.

Badanie, które nazywamy Oceną Stanu Biologicznego Organizmu, wykorzystuje się z kolei w celu oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń poszczególnych układów. Pacjent zyskuje szansę, by obniżyć ryzyko wystąpienia różnych chorób. Przekłada się to także na jego wydajność (np. lepsze oceny na egzaminach, mniejsza absencja w pracy) oraz zdolność adaptacji do środowiska fizycznego, psychicznego i społecznego.

CZY BILANSE BIOLOGICZNE SĄ LEPSZE OD BADAŃ GENETYCZNYCH?

Nie ma badań gorszych i lepszych. Są takie, które przedstawiają w różnych aspektach stan funkcjonowania naszego organizmu.

Bilanse biologiczne nie obejmują badań genetycznych. Genetyczna predyspozycja może się ujawnić lub nie. Zależy to w dużej mierze od stanu organizmu, który jest oceniany podczas bilansów. Zdrowie to stan równowagi różnych parametrów całego systemu jakim jest organizm. Zaburzenie tej homeostazy zapoczątkowuje proces, który prowadzi do choroby. Im bardziej oznaczane parametry są bliskie Optymalnym Wartościom Zdrowia i im bardziej równowaga fizjologiczna jest prawidłowa, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. W tym przypadku lekarz zajmuje się całym organizmem a nie tylko jednostką chorobową.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z WYKONANIA BILANSU BIOLOGICZNEGO

Często spotykamy się z sytuacją, że medycyna bywa bezradna. Z jednej strony ratujemy pacjentów chorujących niezwykle ciężko, np. na nowotwory, po zawałach czy udarach, z drugiej wiemy, że jest to najczęściej początek poważnych problemów zdrowotnych. Niekiedy nawrót dolegliwości to tylko kwestia czasu.

Coraz więcej pacjentów zgłasza się z kilkoma problemami zdrowotnymi, prosząc o znalezienie przyczyny. Wielu też leczy się samodzielnie, „na ślepo” stosuje suplementację, co niekiedy bywa wręcz szkodliwe dla ich zdrowia. Możemy to zaobserwować na podstawie wyników Profilaktycznych Bilansów Biologicznych. Pacjent często stara się oddalić moment przekazania przez lekarza ostatecznej, niekorzystnej diagnozy. Dzięki przeprowadzeniu bilansu biologicznego można wcześnie przewidzieć zaburzenia na poziomie komórkowym, a tym samym sprawdzić, czy istnieje ryzyko choroby. Dzięki precyzyjnym wynikom i opartej na nich diagnozie istnieje duża szansa poprawienia parametrów do poziomu obowiązującego w ramach Optymalnych Wartości Zdrowia, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Jeżeli przykładowo u pacjenta występuje niedobór witaminy B9, która hamuje katabolizm homocysteiny i powoduje jej akumulację, to należy jej poziom uzupełnić. Wpływa to nie tylko na zmniejszenie ryzyka chorób oraz zaburzeń psychicznych, jak i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia osteoporozy czy chorób płodu.

BILANSE BIOLOGICZNE I CHOROBY NOWOTWOROWE

Wzrasta liczba zachorowań na choroby nowotworowe, onkologia odkrywa coraz lepsze metody leczenia. Jednak co się dzieje z pacjentami, którzy pozostają przez kilka lat pod kontrolą onkologiczną? Czy robimy dla nich wszystko, co jest możliwe na obecnym etapie wiedzy? Czy zabezpieczamy ich przed nawrotem choroby lub wystąpieniem kolejnego nowotworu?

Zazwyczaj po 5 latach od wyleczenia choroby nowotworowej, o ile nie nastąpi jej nawrót, uznaje się pacjenta za zdrowego. Czy jednak tak jest? Dlaczego u części tych pacjentów nowotwór pojawia się ponownie? Dlaczego organizm nie potrafi zwalczać komórek nowotworowych, chociaż powinien? Jaka jest tego przyczyna? Warto szukać na te pytania odpowiedzi, bo często są one na wyciągnięcie ręki.

POSTĘPOWANIE LECZNICZE PO OTRZYMANIU WYNIKÓW

Po analizie bilansu biologicznego każdy pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia, które ustalane są na podstawie stwierdzonych odchyleń. Mowa tutaj o terapii polegającej na celowanym odżywianiu, mikroodżywianiu (witaminy, minerały, aminokwasy, kwasy tłuszczowe) i immunomodulacji za pomocą odpowiednio dopasowanych probiotyków. Zastosowanie właściwych suplementów poprawia odporność organizmu. Przyjmowanie jednak suplementów bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do rozregulowania organizmu. Warto pamiętać, że w przypadku choroby zazwyczaj musimy przyjmować wiele preparatów farmakologicznych, a każdy z nich ma swoje działania niepożądane. Często zestaw wielu leków jest niezbędny w procesie leczenia, ponieważ pacjenci zgłaszają się zbyt późno, ignorując pierwsze symptomy choroby. Niemniej jednak w licznych sytuacjach z pewnością można starać się przywrócić równowagę i doprowadzić organizm do prawidłowego funkcjonowania zamiast stosować wiele leków. I tak na przykład, alternatywą dla długotrwałej farmakologicznej terapii psychiatrycznej jest podaż prekursora serotoniny (protein bogatych w tryptofan, witaminy B6, magnez) i usprawnienie funkcjonalności receptorów poprzez odpowiednie dawkowanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, których deficyt obserwujemy u większości pacjentów wykonujących bilans biologiczny. Oba podejścia, farmakologiczne i suplementacyjne, uzupełniają się, gdyż działają w odmiennych obszarach. Jednak farmakologia powinna być stosowana dopiero w chwili, gdy ukierunkowane na zdrowie podejście profilaktyczne nie przynosi poprawy lub gdy ryzyko choroby jest zbyt duże.

DLACZEGO WARTO PODDAĆ SIĘ OCENIE STANU BIOLOGICZNEGO ORGANIZMU?

Na podstawie wywiadu i specjalistycznych badań laboratoryjnych wnikliwie oceniamy stan organizmu. Każdy pacjent jest leczony w sposób spersonalizowany. Odpowiednio wcześnie skorygowane parametry znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób. Wyrównanie niedoborów i zaburzeń wzmacnia organizm i pozwala lepiej funkcjonować. Przywrócenie wewnętrznej homeostazy to szansa na zdrowsze potomstwo.

Indywidualna ocena wyników badań i celowana terapia to szansa dla chorych przewlekle, którzy stracili nadzieję na poprawę zdrowia.

Dzięki ocenie stanu biologicznego można spowolnić procesy starzenia i zoptymalizować efekty zabiegów odmładzających.

Badanie kontrolne wykonuje się po około 9-12 miesiącach.

MĄDRE WYBORY

Każdemu z nas życie przynosi zdrowotne niespodzianki. Niektóre z nich są osobistą i rodzinną tragedią. Kiedy objawy choroby nie występują, wierzymy, że nigdy nie zachorujemy lub mówimy, że nie dożyjemy starości. Kiedy jednak pojawiają się dolegliwości, czekamy tak długo, aż nie pozwalają nam normalnie funkcjonować. Wtedy udajemy się do lekarza po pomoc. Ignorowanie początkowych symptomów, które nazywam objawami „niewinnymi” lub „zwiewnymi”, to jak wyłączanie wskaźnika kończącego się paliwa w samochodzie. Wyłączyć możemy wszystko, ale do czasu… Wcześniej czy później samochód przestanie jechać…

W dobie nowoczesnej medycyny możemy wpłynąć na prawdopodobieństwo pojawienia się problemów zdrowotnych lub odsunąć je w czasie. Nawet jeżeli ostatecznie wystąpią, ich nasilenie będzie o wiele mniejsze, a my spokojniejsi, że zrobiliśmy dla siebie i naszych najbliższych wszystko, co było możliwe. Wszak życie jest tylko jedno, a zdrowie nie ma ceny.

Dr n.med. Piotr Niedziałkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zadzwoń do nas

Umów wizytę w siedzibie Centrum Estetyki Medycznej, zarezerwuj wizytę online lub umów się na wykonanie badań laboratoryjnych.

For English: